Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

Analiza rynku, wykresy, lupa

 

Przy zakupie mieszkania wiele z aspektów spędza nam sen z powiek. Wiele decyzji może wpłynąć na nasze przyszłe życie, ale i komfort użytkowania mieszkania, bądź domu. Każdy, kto choć raz stał przed wyborem mieszkania wie, że znalezienie idealnej lokalizacji, różnorodnych możliwości transportu do centrum lub ważnych dla nas miejsc, odpowiedniego metrażu oraz balkonu wychodzącego na przyjazną okolicę jest niesamowicie trudnym wyzwaniem.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Podstawowym podziałem na rynku nieruchomości jest rynek wtórny oraz pierwotny. Różnią się one od siebie statusem prawnym domu bądź mieszkania oraz najczęściej wiekiem budynku. Rynek pierwotny charakteryzuje się tym, że mieszkanie lub dom jest nowy, a jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, to staniemy się jego pierwszymi właścicielami. Rynek mieszkaniowy pierwotny różni się od rynku wtórnego tym, że jest miejscem kupna i sprzedaży nowych mieszkań, podczas gdy rynek wtórny oferuje mieszkania już minimum raz zakupione.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny to miejsce, na którym nieruchomości są po raz pierwszy wystawiane na sprzedaż. Większość mieszkań na tym rynku to nowe nieruchomości, które czekają, aby ktoś w nich zamieszkał. Te nieruchomości są sprzedawane klientom. Rynek pierwotny to miejsce do kupna mieszkania od dewelopera. Kupującym i najemcom po raz pierwszy może być trudno znaleźć dom na tym rynku, gdyż wiele z nich jest już zajętych przez deweloperów, dla których szukanie mieszkań jest codzienną pracą, więc mają w tym ogromne doświadczenie.

Rynek wtórny

Rynek wtórny dotyczy nieruchomości, które zostały już choć raz sprzedane. Wtórny rynek mieszkaniowy odnosi się do nieruchomości, które nie są nowe i są dostępne dla osób, chcących czegoś tańszego niż obecne oferty rynku pierwotnego mieszkań. Na wtórnym rynku mieszkaniowym dostępne są mieszkania, które wcześniej były własnością osób fizycznych. Mieszkania te zostały zakupione z pierwotnego rynku nieruchomości. Rynek wtórny oferuje różnorodne opcje mieszkaniowe w przystępnej cenie, dzięki czemu istnieje większa szansa na znalezienie odpowiedniego dla siebie mieszkania. Wtórny rynek mieszkaniowy jest otwarty dla wszystkich i można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem agencji lub sektora prywatnego. W tym rynku widzimy, że ceny szybko rosną, ponieważ dostępnych jest niewiele ofert mieszkań, a chętnych nie brakuje.

 

Bud-rim – Deweloper Warszawa Włochy